Uczył się w Szkole Podstawowej w Rejowcu oraz Technikum Mechanicznym w Krasnymstawie. Ukończył administrację na UMCS w Lublinie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim.
W 1981 r. był uczestnikiem strajku okupacyjnego na Wydziale Prawa UMCS, zakończonego w przeddzień ogłoszenia stanu wojennego. Należał do NZS.
W 1990 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego w Rejowcu, z ramienia którego uczestniczył w pierwszych wyborach samorządowych i uzyskał mandat radnego gminy Rejowiec. Został również wybrany na stanowisko wójta gminy Rejowiec. Funkcję sprawował przez dwa lata, do momentu odwołania przez Radę Gminy.
W 1994 r. zamieszkał w Janowie i w kolejnych wyborach samorządowych został radnym gminy Chełm (funkcję radnego wypełniał do 2002 r.). Od 1994 do 1998 r. pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Chełmie, w Wydziale Gospodarki Terenami.
W 1999 r. został zatrudniony w Starostwie Powiatowym w Chełmie. 14 maja 1999 r. został wybrany na stanowisko wójta gminy Chełm. Po wprowadzeniu wyborów bezpośrednich wójta, wygrywał w 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018 r. W czasie sprawowania funkcji wójta był inicjatorem szeregu przedsięwzięć z za kresu budowy dróg, wodociągów, szkół, świetlic, miejsc rekreacji i wypoczynku na terenie gminy. W 2018 r. był współzałożycielem (pełni również funkcję prezesa) Stowarzyszenia Bezpartyjna Akcja Samorząd 18, którego celem jest propagowanie idei samorządności. Za swoją działalność otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” oraz Srebrny i Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Został również wyróżniony tytułem Samorządowego Menedżera Regionu w Województwie Lubelskim (w 2012 i 2013 r.) w rankingu, Filary Polskiej Gospodarki oraz zdobył tytuł Samorządowca Roku Chełma i Powiatu Chełmskiego (w 2015 i 2017 r.) w plebiscycie „Nowego Tygodnia Chełmskiego”. Żonaty z Elżbietą Tatarczak, ma dwoje dzieci (Agata i Piotr).