Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

Wystąpienie Artura Kubackiego Przewodniczącego Rady Gminy Chełm na sesji: 
Szanowni Państwo zanim przejdziemy do porządku i obrad dzisiejszej sesji, chciałbym wygłosić kilka słów. Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, od ponad 24 godzin obserwujemy za naszą wschodnią granicę wojnę, którymi, której ofiarami są niewinni ludzie zabijani rakietami i bombami, tylko dlatego, że chcą być wolni. Nie możemy odwracać głowy od toczącej się zbrodni. Musimy być solidarni z naszym sąsiadem, któremu wyrządzana jest krzywda i ból.

Potępiamy niczym nieusprawiedliwioną agresję wywołaną przez jednostki nienawidzące pokoju. Zwracam się do Państwa i naszych mieszkańców o szczególną odpowiedzialność i jedność w tym trudnym czasie próby. Proszę o zwracanie uwagi na osoby, które w związku z zaistniałą sytuacją potrzebują pomocy, także tej psychologicznej i zgłaszania tego faktu do nas jako radnych, jak również do urzędu gminy. Będziemy starać się znaleźć rozwiązanie problemu. My jako samorząd będziemy reagować odpowiednio do wymogów chwili w zakresie pomocy materialnej jak i tej czysto ludzkiej. Szanowni Państwo proszę o powstanie. Uczcijmy chwilę ciszy ofiary niesprawiedliwej i bezsensownej wojny. Bardzo Państwu dziękuję.

Gmina Chełm od pierwszych dni, kiedy do Polski zaczęła napływać fala uchodźców realizuje zadania związane z pomocą. Są to zadania wynikające z przepisów prawa, jak również koordynacja działań podjętych przez mieszkańców gminy. Na terenie gminy zorganizowaliśmy 18 punktów, w których na uchodźców czeka 245 miejsc. W ciągu doby, w punktach podległych gminie przebywa ok. 100 osób, co od początku napływu uchodźców daje ponad pół tysiąca. Wśród przebywających na terenie gminy uchodźców panuje duża rotacja, dla większości nasz region jest tylko miejscem na odpoczynek przed podróżą w głąb kraju lub poza granice Polski. Na terenie gminy są również takie miejsca (łóżka) jest ich ok. 150, zorganizowane przez podmioty gospodarcze i osoby fizyczne. Zakwaterowanie w świetlicach koordynuje dyrektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej tel. 698 902 827 w porozumieniu z opiekunami świetlic.

Uruchomiliśmy punkty magazynowe do których można dostarczać produkty dla uchodźców, czynne w godzinach urzędowania. 
Mieszczą się one przy Urzędzie Gminy Chełm w Pokrówce ul. Gminna 18 oraz przy wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy.

Na dzień dzisiejszy sytuacja w podległych gminie punktach jest pod kontrolą, zabezpieczenie logistyczne pozwala na sprawną i skuteczną dystrybucję wśród potrzebujących. Mieszkańcy i wiele instytucji dostarcza przebywającym ciepłe posiłki – tu również prosimy zgłaszać chęć dostarczenia takich posiłków w Urzędzie Gminie Chełm (tel. 82 575 02 46), dysponujemy aktualną liczbą i rozlokowaniem uchodźców.

Apelujemy również do mieszkańców poszczególnych miejscowości o to, aby ograniczyli do niezbędnego minimum odwiedziny świetlic. Osoby opiekujące się świetlicami są powszechnie znane wśród mieszkańców i to do tych osób proszę zgłaszać chęć pomocy. Przebywający w świetlicach przechodzą najtrudniejszy okres swego życia, uszanujmy więc ich prywatność i potrzebę odpoczynku.

Obecnie zbieramy:
środki higieny osobistej; środki czystości: proszki i płyny do prania; leki (syropy dla dzieci, przeciwbólowe, przeciwgrypowe);
musy dla dzieci; zupki instant; konserwy; żywność pakowana (wędlina, parówki, kabanosy); pakowane pieczywo, wodę.

Proszę o niedostarczanie, bez porozumienia z urzędem gminy tel. 82 575 02 46, odzieży i obuwia.

Apelujemy jednak o śledzenie komunikatów, które pojawiają się na stronie Gminy Chełm i naszym profilu FB.  Są tam umieszczane informacje o konkretnych potrzebach jakie w danym momencie występują. Musimy zachować rozsądek i spokój, by dostarczane produkty, były odpowiednio dystrybuowane.

Przypominamy również, że na dzień dzisiejszy refundacje kosztów za przyjęcie uchodźców dotyczą tylko podmiotów gospodarczych posiadających NIP i REGON.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.