Szanowni Państwo,
informuję, że Prezydent Miasta Chełm 31 sierpnia 2021 r. wystąpił do Wojewody Lubelskiego, a Wojewoda 13 września 2021 r. złożył wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uruchomienie procedury o poszerzenie granic Miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecnie w granicach Gminy Chełm. Wniosek ten dotyczy obrębów ewidencyjnych: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia, części obszarów obrębów ewidencyjnych: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. W ocenie Prezydenta Chełma i Wojewody obowiązujący podział administracyjny stanowi barierę rozwoju miasta Chełm. Jako uzasadnienie wskazano układ przestrzenny oraz że zabudowa przedmiotowych terenów ma charakter miejski, a mieszkańcy tych obszarów, zdaniem wnioskodawców, wykazują silne więzi z miastem poprzez oświatę i zatrudnienie. Według wnioskodawców proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm.
Odnosząc się do powyższego, należy bezsprzecznie stwierdzić, że przedstawione uzasadnienie dotyczy wyłącznie Miasta Chełm, a nawet w najmniejszym stopniu nie odnosi się do poprawy stanu infrastrukturalnego Gminy Chełm i bytu jej mieszkańców, a wręcz przeciwnie. Należy wskazać, że zaproponowane przez Wojewodę zmiany doprowadzą do utraty ponad 20 % powierzchni Gminy i 50 % dochodu Gminy Chełm, który zabezpiecza jej prawidłowe funkcjonowanie i dalszy rozwój. Dochody z tytułu podatków od osób fizycznych i prawnych przejmie zadłużone Miasto Chełm.
Warto podkreślić, że tereny Gminy posiadają bogatą przeszłość w swojej autonomiczności, w związku z czym, brak jest jakichkolwiek uwarunkowań historycznych, przestrzennych i funkcjonalnych uzasadniających zakres zawnioskowanych zmian. Tereny te stanowią zwarte jednostki osadnicze, które w dużej mierze są zabudowane. Istniejące zabudowania nie powinny stanowić części zurbanizowanej Miasta Chełm, ponieważ w miejscowości Pokrówka poza obszarami skoncentrowanej zabudowy, rozległe tereny stanowią obszary przestrzeni rolniczej o prawidłowo ukształtowanej strukturze agrarnej i strukturze użytków rolnych, co sprzyja produkcji rolniczej, a nie rozwojowi terenów inwestycyjnych. Obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć wg prezydenta Miasta Chełm, potencjalne tereny inwestycyjne, leżą w bezpośrednim otoczeniu terenów zabudowy mieszkaniowej, mogą powodować konflikty na styku terenów o tak zróżnicowanym przeznaczeniu. Zmiany ingerują również w ochronę gruntów wysokich klas bonitacyjnych.
Podobna sytuacja ma miejsce również w miejscowości Nowiny, a także częściowo w miejscowości Srebrzyszcze i Koza-Gotówka, które są położone w granicach obszarów prawnej ochrony przyrody, które zgodnie z obowiązującą polityką zagospodarowania przestrzennego powinny pełnić funkcję zielonego pierścienia wokół miasta.
Gmina Chełm ma daleko idące plany, które związane są z całym terenem gminy. Ponadto należy wskazać, że rozwój danego obszaru wynika głównie z przemyślanej i skutecznej polityki przestrzennej, która realizowana jest na terenie Gminy, w szczególności poprzez wprowadzane sukcesywnie zmiany zagospodarowania przestrzennego. Należy podkreślić, że na terenie Miasta Chełm obowiązują całkowicie odmienne stawki podatków. Są one wyższe od obowiązujących w gminie.
Wobec powyższego, zwracam się do Mieszkańców Gminy Chełm, o podjęcie współpracy i działań w celu ochrony więzi historycznych i społecznych, które nas łączą. Jestem przekonany, że działając wspólnie i solidarnie, nie zmienią się granice naszej lokalnej ojczyzny.
Wójt Gminy Chełm
Wiesław Kociuba